מסורת, כשרות, ומה שביניהם

 

 

מסורת היא בעצם מערכת חברתית תרבותית אשר מתבטאת במנהגים, דעות ודרכי התנהגות שניתן לשייך אותם לקבוצה של שומרי מסורת. יש להדגיש, כי קיימים עוד שלושה סוגי מסורת, לכן לחלק קטן מהעולם יש את המסורת המקובלת. כמו כן, שומרי מסורת היהודית הם קבוצה די גדולה של יהודים שאינם מגדירים עצמם למגזר דתי או חילוני אלא מסורתיים אשר משתייכים עם העם היהודי. דבר נוסף, שכולל את מסורת היהודית והיא שמירת חגים, קיום בר מצווה או ברית. כלומר אין צורך להיות דתיים בשביל לקיים מצוות כהלכה, אך בהחלט ניתן לשמור מסורת יהודית.


מי נחשב שומר מסורת

 

נכון, לא כל היהודים בארץ הם שומרי מסורת, אבל יש חלק שכן שומרי מסורת הנקראים יהודים אורתודוקסים. זאת אומרת שמירה קפדנית יותר על כללי ההלכה שיש. הדבר הבולט ביהודי מסורתי שהוא שומר כשרות וכך אינו מערבב בין בשר לחלב, נוסף על כך, שהיהודי אינו נוסע בשישי שבת ובערבי חג וגם מדליק נרות. יש לציין שאותו אדם השומר מסורת אינו חייב להיות חרדי ולחבוש כיפה אלא רק לשמור מצוות. אבל, קיים גם את אילו שחושבים שהלכה זה קיצוני מידי ומעדיפים לא לשמור מסורת הנקראים אותם יהודים הנקראים  קונסרבטיבי.

 


מסורת וכשרות

 

למונח כשרות יש חשיבות רבה גם לדתיים וגם למסורתיים כאחד ועל כן מאמנים ושומרים על פי ההלכה הדתית לאכול רק כשר. המזון הכשר מגיע מהבהמות הטהורות שאילו הן חיות בעלי הקרניים שאכן מותרות לשחיטה כשרה. יתר על כן, עופות טהורים דגים ללא סנפירם וקשקשים, אילו הם מאכלים שאותן ניתן לאכול. יש לציין, כי קיים עוד שלל מאכלים שאינם כשרים על- פי הדת ואינם טהורים. ניתן להבין כי עניין המסורת כשרות חשובה מאוד לכל השומרים כשרות, לכן לכל מי שחשוב עניין הכשרות הוא יכבד את ההלכה בשמירת אוכל כשר למהדרין.

 


החשיבות של תעודת כשרות

 

ניתן לומר, כי בזכות בד"צ נכנס עניין הכשרות לכל עסק במסעדות מזון אשר תלויות עליהן תעודת כשרות בהשגחת בד"צ. דבר זה מהווה משמעות גדולה לכל אנשי מסורת היהודית ולדתיים בפרט, וכך מאפשר להם לבלות במסעדה כשרה. כיום, מסעדות כשרות יש כמעט בכל עיר וזה נכנס לתודעה לכל ישראלי שתמיד קיימת עבורו האפשרות ליהנות משלל מזון כשר, טהור וטעים.

כשר למהדרין הרבנות ירושלים

Kosher L'Mehadrin Rabbanut Jerusalem​